Strona Główna
 Od autorów
 Kontakt
 Położenie Babicy
 Historia
 Miejscowości
 Kościoła
 Szkoły
 Wybitni Babiczanie
 Dominowie
    ks. B. Domino
    ks. H. Domino
    ks. J. Domino
    ks. S. Domino
    Księża Bliźniacy
 M. Jarochowska
 dr A. Kuś
 mjr dr W. Kuś
 O. B. Łubieński
 płk A. Mac
 nacz. UG  A. Mac
 ks. prałat J. Mac
 nauczyciel L. Mac
 prof. B. Piątkiewicz
 Pinińscy
 Procheńscy
 hr. gen. R. Sołtyk
 ppłk J. Szczepan
 poseł A. Szmigiel
 płk J. Wójcik
 prof. dr hab. S. Wójcik
 Ciekawe miejsca
 Dwór Babicki
 Miejsce martyrologii
 Kapliczki
 Ciekawostki
 Misteria w Babicy
 Przysiółki
 Emigracja
 Kultura ludowa
 Szlaki turystyczne
 Galeria
 Kościół parafialny
 Krajobraz Babicy
  Piękne widoki BABICA - Strona domowa

W okolicach Babicy - mile spędzisz swój wolny czas
 

    Babica położona jest malowniczo w tzw. bramie babickiej. Zarówno krajobraz z ciekawą rzeźbą terenu jak  i liczne niespotykane miejsca w dolinie Wisłoka, wzniesienia z dalekimi widokami, wyśmienicie nadają się na turystyczne wędrówki. Dodatkowo na trasach ścieżek i szlaków można również podziwiać pomniki przyrody oraz wiele zabytków. Trasy ścieżek turystycznych nie tylko biegną przez Babicę, ale także zahaczają o przyległe miejscowości.  Dzięki temu każdy wędrowca będzie mógł bardzo dobrze poznać ten teren, i podziwiać jego piękno.

 
    Poniżej prezentujemy kilka tras szlaków turystycznych przebiegających przez Babicę.
 

 

     Zdzisław Domino     
             podczas swojej wędrówk
i          

 


Gmina Czudec - ścieżki pieszo rowerowe

1. Szlak Dębowy

Trasa: Babica - Przedmieście Czudeckie - Czudec (kościółek Św. Marcina) - Wielki Las - Pstrągowa Wola - Czudec (kościół i park).
Długość trasy - 27 km., czas przejazdu rowerem - ok. 4 godz., pieszo ok. 8 godz.

 
    Początek trasy - Babica (Zajazd "Galicja") - przejazd drogą główną (ok. 500 m.) i skręt na tzw. pętlę babicką. Ostry przejazd ok. 500 m. Po przejechaniu 1 kilometra - punkt widokowy na dolinę Wisłoka, Lubenię i Rzeszów. Teraz jedziemy tzw. Działami ok. 3 km. przez cały czas podziwiając panoramę Babicy i później Czudca. Wreszcie zaczyna się zjazd (miejscami dość ostry, uwaga!). W dali dostrzec można dwór Jarochowskich w Babicy Kolonii (obecnie DPS). Skręcamy na tzw. "Fabryczkę" i pniemy się znów pod górkę. Ze szczytu można podziwiać kotlinę czudecką. Mijamy zakład "Drewnotech", gimnazjum, szkołę podstawową i wjeżdżamy na ulicę Grabieńskich. W odległości kilkudziesięciu metrów widzimy kościółek Św. Marcina z początku XVIII w. Pod szczytem niedaleko osuwiska pierwsze miejsce spoczynku. Można zapalić ognisko i nabrać sił. Następnie po przejechaniu ok 500 m., ostry zjazd i dolinkami Przedmieścia Czudeckiego dojedzmy do ulicy Słonecznej i dalej udajemy się w stronę Wielkiego Lasu. Po przebyciu ok 3 km. - następny punkt postojowy na Woli Czudeckiej pod starym lasem. Niedaleko znajdują się dwa kamieniołomy, z których rozciągają się piękne widoki na położony w dole Czudec, oraz okoliczne wzgórza. Jedziemy dalej (ok. 2 km.) i docieramy do rezerwatu "Wielki Las", gdzie chroniona jest tzw. Buczyna Karpacka. Możemy odpocząć na postoju przygotowanym przez nadleśnictwo. Dalej jedziemy działem do Pstrągowej Woli, mijamy kościół, DPS i zjeżdżamy do Czudca. Po drodze widzimy dwór - dawną posiadłość rodziny Wiktorów i kierujemy się główną drogą w stronę barokowego kościoła Trójcy Świętej, gdzie możemy podziwiać zabytkowe wnętrze, cudami słynący obraz Matki Bożej Łaskawej i podziemne krypty. Następnie mijamy czudecki rynek o charakterystycznej drewnianej zabudowie i kierujemy się do parku przy Zespole Szkół w Czudcu. Znajduje się tam należący niegdyś do Uznańskich klasycystyczny pałac z XVIII w. i późnobarokowy skarbczyk.
      

     
     
Zdjęcia z trasy. Na zdjęciach od lewej: posiadłość rodziny Wiktorów w Nowej Wsi, tabliczka informacyjna w rezerwacie "Wielki Las", zdjęcie kamieniołomu, kościół parafialny pw. Trójcy Świętej w Czudcu, kurchan w Wielkim Lesie, miejsce na odpoczynek - dział oddzielający Wyżne od Zaborowa
 
  

2. Szlak Bukowy

Trasa: Babica - Wyżne - Przedmieście Czudeckie - Bukowa Linia - Zaborów - Nowa Wieś Czudecka - Czudec ("Straszny Dwór" - Kaczarnica - zamek - park).
Długość trasy - 17 km., czas przejazdu rowerem ok 3 godz., przejścia 6 godzin.

 
    Początek trasy - Babica (Zajazd "Galicja"). Jedziemy w stronę Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Babicy, mijamy most na Wisłoku i skręcamy w  stronę przysiółka miejscowości Wyżne - Przylasek. Mijamy po lewej stronie wyciąg narciarski (polecamy zimą), jedziemy doliną Wisłoka (po prawej stronie jedyna w okolicy winnica). Dojeżdżamy do drogi głównej i skręcamy na Zawisłocze - przysiółek Przedmieścia Czudeckiego. W dali widać dwór Jarochowskich w Babicy. Po przebyciu ok. 1,5 km. skręcamy na tzw. Bukową Linię - stąd widać panoramę kotliny czudeckiej. Teraz ostry podjazd i jesteśmy na działach wodnych oddzielających Wyżne od Zaborowa. Tutaj możemy odpocząć. Jedziemy dalej wzdłuż ścieżki, po przejechaniu ok 2 km. skręcamy w stronę Zaborowa. Teraz ostry zjazd i dojeżdżamy do drogi głównej w okolicy kościoła. Po lewej pomnik przyrody - dąb liczący kilkaset lat. Skręcamy na most na Wisłoku i jedziemy w stronę Nowej Wsi Czudeckiej. Tutaj nad rzeką możemy znowu odpocząć, a potem udać się dalej docierają do szkoły w Nowej Wsi. Po prawej stronie w odległości kilkudziesięciu metrów od szkoły widać stary młyn wodny. Jedziemy teraz w stronę Czudca, mijamy dwór - dawną własność rodziny Wiktorów oraz XIX-wieczną drewnianą kapliczkę z rzeźbą Św. Jana Nepomucena i skręcamy do Ośrodka Wypoczynkowego "Kaczarnica". Tutaj możemy odpocząć i posilić się nad wodą. Jedziemy dalej ścieżką wzdłuż Wisłoka i znajdujemy się w pobliżu średniowiecznych ruin zamku Gryfitów.

 
    Wczesną wiosną zbocza Góry zamkowej pokryte są pierwiosnkami i zawilcami. Skręcamy na most na Wisłoku i kierujemy się obok figury Św. Jana na ulicę o tej samej nazwie, która doprowadzi nas niemal do rynku w Czudcu. A stąd już prosta droga do parku przy dawnym dworze Uznańskich (w parku rośnie jedyny w okolicy tulipanowiec). I tu już kończy się nasza trasa.
  

     
     
Zdjęcifa z trasy. Na zdjęciach od lewej: pomnik przyrody - dąb w Zaborowie, ośrodek wypoczynkowy - "Kaczarnica", pałac Uznańskich w parku w Czudcu, ruiny zamku Gryfitów na Górze Zamkowej, panorama Czudca z "Bukowej Linii", punkt widokowy z pogranicza Czudca i Babicy
 


Mapa Gminy Czudec z zaznaczonymi trasami szlaków: Dębowego i Bukowego

 
 

Spacerkiem w okolicach Babicy

1. Wycieczka I

Trasa: Babica - Dział - wzg.402 - Czudec - Zamczysko - Połomia - Babica. Długość trasy 20 km.

 
    Z centrum w Babicy udajemy się drogą miedzy zabudowaniami na widoczne bezleśne wzgórze, które wspólnie z zalesionym wzgórzem od strony Lubeni, tworzy tu tzw. Bramę Babicką. Droga prowadzi nas ciągle w górę, pozostawiając za nami malowniczy pejzaż na przysiółek Lubeni - Kosinę, oraz Przylasek należący już do wsi Wyżne oraz piękne widoki na okoliczne wsie: Siedliska, Zarzecze, Lutoryż, Boguchwałę i miasto Rzeszów. Czudec zastawia kopulasta część wzgórza, na którym się znajdujemy. Wkrótce droga doprowadza nas do rozległej równiny, skąd mamy dwie wersje trasy. Albo zejść w dół drogą do dworu w Babicy, z którego po zwiedzeniu, szosą dochodzimy do Czudca lub też idziemy dalej kierunkiem dotychczasowego marszu zgłębiając się w las.

 
Po około 20 minutach marszu po lesie, po lewej stronie, tuż przy drodze pozostałości pomniku przyrody - "Strzelny Buk", a po dalszych 15 minutach pierwsze domy we wsi Mogielnice. Wkrótce odbijamy w lewo i dalej drogą obok cmentarza schodzimy do Czudca.

 
    Czudec - wieś o charakterze miasteczka. Zabytki godne obejrzenia to: barokowy kościół parafialny pw. Świętej Trójcy - wybudowany w latach 1721-1735 z części rozebranych murów zamku we wsi Przedmieście Czudeckie, na miejscu drewnianej świątyni pw. Św. Zofii z fundacji ówczesnego właściciela, Józefa Grabieńskiego, murowana kaplica pw. Św. Marcina - według tradycji wybudowana w miejscu pierwotnego kościoła parafialnego pod tym samym wezwaniem w 1692 r. (ostatnio odremontowana w 2004 r. staraniem samorządu gminy i parafii), zespół dworsko-parkowy - ze starym dworkiem z XVII w. zwany lamusem i nowszym z XVIII w. rozbudowanym w końcu XIX w., obecnie w posiadaniu Zespołu Szkół, zespół dworski - położony w części dawnej wsi o nazwie Nowa Wieś Czudecka włączonej do Czudca po 1988r., zniszczony dwór uzyskał dawną świetność dzięki pracom remontowym nowego właściciela, zespół drewnianej zabudowy mieszkalnej - w całości zachowana północna pierzeja rynku, zamek na Górze Zamkowej - ruiny zamku częściowo odsłonięte i zrekonstruowane.

 
    Drogą obok stacji kolejowej przechodzimy przez Wisłok i polną drogą podchodzimy pod wzniesienie, na którym znajdują się resztki średniowiecznego grodu, strzegącego kiedyś biegnącego tu doliną Wisłoka starego szlaku handlowego. Możemy zaobserwować resztki murów i fos - ciekawe odkrycie archeologiczne. Idąc dalej drogą przez las wchodzimy na otwarty już teren. Mijamy kapliczkę z XIX wieku a po godzinie kamieniołomy. W dole po prawej stronie wieś Zaborów. Ze wzniesienia 362  m. n. p. m. kierujemy się w lewo do wsi Połomi - starej osady założonej w 1364 roku przez króla Kazimierza Wielkiego.

 
    Zwiedzamy zabytkowy kościół wzniesiony 1577 roku w stylu gotyckim z ciosanego kamienia. W wewnątrz cenny tryptyk z XV-XVI wieku, odrzwia z 1612 roku, wykonane przez strzyżowskich rzemieślników oraz ciekawe portale i obrazy. Swoją metrykę ma wypisaną na jednym z kamieni przy wejściu do świątyni. Jest to już drugi kościółek w tej wsi, bo pierwszy istniał tu przypuszczalnie od 1477 roku i był drewniany. We wsi znajduje się też szkoła oddana do użytku 31 sierpnia 1964 roku oraz Pomnik Walki i Męczeństwa wzniesiony przez społeczeństwo dla uczczenia 11 partyzantów AK "Rybitwy", którzy to 3 lipca 1944 roku pod dowództwem Antoniego Boska ps. "Sójka" odbili kilkudziesięciu aresztowanych Polaków w okolicach Niebylca. Od Połomi do Babicy prowadzą nas biało-czarno-biało znaki szlaku turystycznego Babica-Krosno.
  

     
     
Zdjęcia z trasy. Od lewej: Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Królowej Różańca Świętego w Czudcu, figura Św. Jana Nepomucena w Nowej Wsi Czudeckiej, cmentarz parafialny w Czudcu, zabytkowy kościół pw. Św. Marcina, wykopaliska na Górze Zamkowej w Czudcu, kościół w Połomi zbudowany z kamienia ciosanego który sięga swymi początkami XVI w.

    
  

2. Wycieczka II

Trasa: Babica - Lubenia - Okop - Tyczyn. Długość trasy około 20 kilometrów.

 
    Od centrum wsi Babicy udajemy się szosą w kierunku rzeki Wisłok. Trasa nasza prowadzi szosą. Po prawej stronie szkoła im. Jana Pawła II, przechodzimy przez Wisłok. Trasa wiedzie drugorzędną szosą asfaltową. Po przejściu ok. 30 minut przekraczamy most na Lubeńce i jesteśmy przy skrzyżowaniu dróg Lubenia - Siedliska. Udajemy się w prawo. Po lewej stronie, na wzgórzu cmentarz oraz neogotycki kościół parafialny pw. Św. Urszuli w Lubeni z roku 1925. Po dalszych 25 minutach znajdziemy się w centrum Lubeni. W miejscu siedziba Urzędu Gminy, Ośrodek zdrowia, Dom kultury, szereg sklepów i punktów usługowych. Około 15 minut idziemy szosą i przed miejscem gdzie szosa przekracza rzekę Lubeńkę, tuż przed mostem drogą przechodzimy pod widoczne wzgórze. Wkrótce zobaczymy stożkowate, mocno zalesione wzgórze zwane Okopem. Jest to wczesnośredniowieczne grodzisko odkryte w 1906 roku przez Włodzimierza Demetrykiewicza - profesora UJ. Zaobserwować tu możemy owalny kształt grodziska w osiach około 70 i 90 m. Wokół majdany wysokości na 2-4 metry wał ziemi. Od strony wewnętrznej rów głęboki w stosunku do wału 1-3 metry. Tu w 1656 roku ludność stawiła czoło szwedzkiemu najeźdźcy.

 
    Sąsiedni przysiółek Horodna posiada źródło wody siarczanej. Możemy stąd zejść na lewo do Wisłoczanki (przystanek autobusowy i kolejowy), dalej do Budziwoja lub Tyczyna, a nawet przedłużyć wędrówkę do Błażowej. Z Okopów do Tyczyna około 1,5 godziny marszu.
Trasa prowadzi nas już otwartą przestrzenią, polnymi drogami. Tyczyn to miasteczko z ponad 650-letnią tradycją. 14 marca 1938 roku król Kazimierz Wielki wydał w Niepołomicach dokument zezwalający Bartoldowi Ticznerowi założenie miasta na surowym kamieniu na skraju lasów królewskich, co należało wtedy do rzadkości. W XIV w. i przez większą część XV w. Tyczyn wraz z okolicą należy do powiaty sanockiego, a później przemyskiego. Od XIV aż do XVII wieku był prywatnym miastem rodu Pileckich. W wieku XVI był ośrodkiem ruchów reformackich. Spustoszenie uczyniły najazdy Tatarów w 1600 i 1624 roku, a w latach 1607-1610 wojny prywatne starosty leżajskiego Łukasza Opalińskiego i Stanisława Stadnickiego słynnego "Diabła Łańcuckiego". Stadnicki w rozpaczy splądrował miasto, spalił zamek i doprowadził kościół do ruiny. W 1657 roku palą miasto wojska Rakoczego, w w 1704 roku niszczą go Szwedzi. Na przełomie 1914 roku stacjonowały tu po rozegranych walkach pod Gorlicami wojska rosyjskie, które w Matysówce stoczyły zaciętą bitwę zakończoną ich klęską. Podczas okupacji hitlerowskiej okolice Tyczyna były poważnym ośrodkiem oporu. W dniach 26 i 27 lipca 1944 roku partyzanci stoczyli walki o opanowanie miasta, które ostatecznie wyzwoliły oddziały Armii Radzieckiej 30 lipca 1944 r. Po wyzwoleniu miasteczko znacznie się rozbudowało. W Pałacu Uznańskich powołano gimnazjum. Zbudowano też Zasadniczą Szkołę Zawodową, POM, Zakłady Przemysłu Terenowego.

 
    Zachowane zabytki: zespół pałacowo-parkowy, zespół kościelny i budynki wokół rynku tworzące tzw. architekturę małomiasteczkową. Pałac wzniesiono w latach 1862-1869 w stylu eklektycznym, poważnie rozbudowany w 1892 r. W śród zabytkowych drzew w parku 600-letni dąb będący pomnikiem przyrody. Kościół zbudowano w XV wieku, w XVII w. odnowiono, a wiek później rozbudowany przez Jana Klemensa Bratnickiego w stylu późnobarokowym. Plebania i wikarówka z XVIII wieku.
Do Rzeszowa powrót autobusem PKS lub MPK.
  

     
     
Zdjęcia z trasy. Od lewej: centrum Tyczyna, zabytkowy pałac w Tyczynie, kościół parafialny pw. Św. Urszuli w Lubeni, ośrodek wypoczynkowy „Maraton” w Lubeni, kościół parafialny w Tyczynie - widok od strony cmentarza, archiwalna fotografia tzw. Szajtrówki w Lubeni (Kosina). W okresie okupacji hitlerowskiej mieścił się tam posterunek policji


  

3. Wycieczka III

Trasa: Babica - Zarzecze - Siedliska - Budziwój (obecnie od 2010 Rzeszów) - Boguchwała. Długość trasy 12 kilometrów.

 
    Z centrum Babicy udajemy się w stronę Wisłoka. Nie przekraczamy rzeki lecz idziemy lewym brzegiem w kierunku Rzeszowa. Po przejściu około 25 minut rzeka płynie w bliskim sąsiedztwie torów kolejowych. W miejscu tym wychodzimy na szosę asfaltową, którą dochodzimy do przystanku kolejowego i autobusowego Wisłoczanka. Około 70 metrów w kierunku Rzeszowa, przy szosie oglądamy zabytkową rzeźbę kamienną Św. Jana Nepomucena z 1778 roku. Po skręceniu na krzyżówce w prawo idziemy przez wieś Zarzecze. Wkrótce znajdujemy się przy betoniarni. Przed nami widok skałki przysiółka Siedlisk zwanego Debrzą. Ze wzgórz tych roztacza się przepiękny, malowniczy widok na okolicę. W paśmie tym kiedyś eksploatowano gips. Wieś ta szczyci się bogatymi tradycjami ludowymi. Po około 250 metrach od Domu Kultury po lewej stronie szosy kościół wzniesiony ku czci błogosławionego księdza Józefa Kowalskiego, którego w 1942 roku zamordowano w oświęcimskim obozie. Wkrótce dochodzimy do wsi Budziwój. Na początku wsi Pomnik Walki i Męczeństwa, na miejscu rozstrzelania ludzi przez hitlerowców w 1943 roku. Wieś ta uważana jest jako kolebka ruchu ludowego na terenie województwa podkarpackiego. Została założona przez króla Kazimierza Wielkiego na 40 łanach. Uzupełnieniem tej wersji jest osobliwa gwara. Również styl budownictwa jest nieco inny niż w sąsiednich wsiach. W 1624 roku Budziwojanie stoczyli zwycięską bitwę z Tatarami pod Górą Św. Marcina, ratując w ten sposób wieś i kościół.

 
    Następnie po około 5 minutach drogi skręcamy w prawo i za ok. 800 metrów znów w prawo udając się w górę w kierunku kaplicy w Studzience - Przylasku. Po drodze oglądamy przepiękne widoki krajobrazu Budziwoja, Siedlisk, Zarzecza i w oddali Babicy. Po dotarciu do lasu kierujemy się w lewo w kierunku kaplicy. Po dotarciu zwiedzamy kaplicę z obrazem Matki Bożej, z tyłu kaplicy możemy napić się wody z cudownego źródełka do którego wędrują wierni z okolic. Możemy tu chwilkę również odpocząć i po chwili wracamy i idziemy cały czas prosto, w kierunku kościoła i centrum Budziwoja.

 
    Z zabytków godnym uwagi obejrzenia jest stary kościół parafialny Matki Boskiej Śnieżnej, zbudowany w latach 1905-1908 na miejscu dawnej kaplicy. W kościele obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem jest zapewne z polowy XVII wieku. W świątyni znajduje się także krucyfiks z pierwszej połowy XIX wieku.

 
    Drogą obok szkoły podstawowej udajemy się nad Wisłok, który przechodzimy przez wiszącą kładkę i już jesteśmy na terenie Boguchwały.
Boguchwała - obecnie duża podmiejska osada przemysłowa. Najdawniejsze ślady pobytu człowieka pochodzą z okresu neolitu. Nowożytną osadę, wieś założył zapewne Piotr Kmita. Z zabytków zachował się barokowy pałac zbudowany w latach 1718-49 złożony z dwóch skrzydeł: piętrowego i parapetowego (dziś zniszczony) z piękną loggią widokową od strony parku, oraz kościół z XVIII wieku. Sam brzeg położony jest na trzech tarasach stromo opadających ku starej dolinie Wisłoka, połączonych niegdyś ze sobą kamiennymi schodami i balustradami. Niestety, dziś park jest bardzo poważnie zaniedbany. W 1970 roku Pracownia Konserwacji Zabytków z Lublina przeprowadziła badania wykopaliskowe.
W Boguchwale znajdują się Zakłady Porcelany, największy i najnowocześniejszy obiekt tego typu w kraju.

 
    Jednym z kilku zabytków, godnym poświecenia chwili uwagi jest pomnik "Grunwald" - widziany na zdjęciu obok. Pomnik ten jest szczególny, z tego powodu, że znajdują się na nim 4 pamiątkowe tablice, które pozwolę sobie przytoczyć: tablica 1 - "Poległym na polu chwały w walce o wolność ojczyzny - Grunwald 1410-1910", tablica 2 - "W 60. rocznicę wojny obronnej 1939 r. i w 10. rocznicę powtórnego odzyskania niepodległości w hołdzie żołnierzom i partyzantom oraz uczestnikom walki cywilnej którzy w latach 1939-89, dochowując wierności Rzeczypospolitej, nieugięcie trwali w Jej służbie. Społeczeństwo Gminy Boguchwała.", tablica 3 - "Tu 28 lipca 1944 Strzyżowski Oddział Specjalny Batalionów Chłopskich stoczył zwycięską walkę z Niemcami. W 30-tą rocznicę B. Ch. - Społeczeństwo", tablica 4 - "1944-1994. W 50-tą rocznicę otwartej walki z Niemcami żołnierzom Armii Krajowej placówki nr 39 w Boguchwale - Społeczeństwo."
 

       
       
Zdjęcia z trasy. Od lewej: kościół parafialny pw. Św. Stanisława w Boguchwale, kościół w Siedliskach, kościół pod wezwaniem Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Boguchwale z 1728 r., kościół pw. Matki Bożej Śnieżnej w Budziwoju, kaplica w Studziance - Przylasku, figura Św. Jana Nepomucena obok zabytkowej bramy we wnęce ogrodzenia zespołu pałacowo-parkowo-ogrodowego w Boguchwale powstałego w pocz. XVIII w.


  
 

Wycieczki dalsze

1. Wycieczka I

Trasa: Babica - Połomia - Żarnowa - Strzyżów - wzg. 484 - Bonarówka - Odrzykoń. Długość trasy 35 km. Biegnie w większości szlak turystyczny koloru czarnego, a od wzg. 484 koloru zielonego

 
    Na odcinku Babica - Połomia trasę już opisano w wycieczkach bliższych. Ze wzgórza 361 m. n. p. m. nad Połomią kierujemy się na prawo drogą do wsi Żarnowa. Przed mostem na Wisłoku kurhan z kapliczką upamiętniającą  tragiczny najazd wojsk szwedzkich w 1657 roku. Po przekroczeniu mostu zauważamy wjazd kolejowy do tunelu o długości 465 metrów pod tzw. "Żarnowską Górę". Budowę rozpoczęto w 1940 roku. Wybudowali go pracownicy włoskiej firmy Ascania oraz Niemcy z organizacji Todt. Przeznaczenie nieznane. Przypuszcza się, że projektowano tu umieszczenie wyrzutni rakietowej dla V-1, V-2. Musiała to być budowla o doniosłym znaczeniu, gdy w 1942 roku odwiedził ją osobiście Adolf Hitler.

 
Szosą schodzimy na "Żarnowską Górę" skąd roztacza się piękny widok na miasto Strzyżów. Obecnie Strzyżów jest siedzibą Starostwa Powiatowego. Z obiektów godnych obejrzenia poleca się kościół parafialny, rynek z zabudowaniami, zabudowania dworskie pochodzące z XVIII wieku oraz Muzeum Regionalne. Obok Domu Kultury przekraczamy tor kolejowy. Po lewej stronie przystań kajakowa LOK. Przekraczamy Wisłok i już Godowa - wieś z bogatą przeszłością. Pierwotnie istniał tu zameczek. W połowie XVIII wieku Dycyńscy są właścicielami dużego dworu otrzymanego z rąk Strzyżowskich.  Wewnątrz ciekawy układ pokoi oraz izba kar dla chłopów pańszczyźnianych używana do XIX wieku. W podziemiach lochy z okresu konfederacji barskiej.

 
    Następnie napotykamy czarne znaki szlaku turystycznego z Babicy (18 km.) i przy ich pomocy podchodzimy na wzgórze 484 m. n. p. m. Z miejsca tego przy dobrej widoczności można gołym okiem zobaczyć widok Tatr. Przez zachodnią część Bonarówki przekraczamy kilka wzgórz po czym wchodzimy w dolinę potoku Wysoka do wsi Węglówki. Zwiedzamy drewniany kościółek i pobliski 600 letni dąb "Poganin" będący pomnikiem przyrody. W okolicy kopalnie ropy naftowej. Teraz szlak nasz prowadzi na Suchą Górę z wierzą przekaźnikową TV, a dalej Odrzykonia - osławionego ruinami zamku "Kamieniec". W jego obecnym miejscu istniało niegdyś grodzisko, w XII wieku drewniany zameczek będący punktem granicznym, a w XIV wieku wzniesiono nowy gotycki zamek, który w 1543 roku Seweryn Bonar przebudował, dobudowując drugi w stylu renesansowym, czyniąc ten obiekt potężną warownią. Spory XVII-wiecznych właścicieli - Skotnickich i Firlejów posłużyły Aleksandrowi Fredrze do napisania "Zemsty". Wśród ruin stoi pomnik Tadeusza Kościuszki. Przed nami piękny widok na rezerwat skalny Prządki. Z ruin zamku prowadzi do krosna szlak turystyczny koloru niebieskiego długości 7 kilometrów. 
  

     
     
Zdjęcia z trasy. Od od lewej: ruiny zamku w Odrzykoniu, tak być może wyglądał zamek w XVI w. ,szkic poniżej....a tak dziś, tajemnicze skałki w rezerwacie skalno-przyrodniczym "Prządki", widok na kościół parafialny w Strzyżowie - Sanktuarium Maryjne, pomnik w Żarnowej gdzie 28 lipca 1944 r. oddział żołnierzy AK stoczył zwycięską bitwę z hitlerowcami, cerkiew grecko-katolicka pw. Opieki Matki Bożej w Bonarówce. Obecnie kościół parafii rzymsko-katolickiej


  

2. Wycieczka II

Trasa: Babica - Straszydle - Błażowa - Dynów. Długość trasy 40 km.

 
    Na trasie Babica - Lubenia wycieczkę opisano przy dojściu do grodziska "Okop" w Lubeni. Od centrum Lubeni idziemy dalej asfaltową szosą. Do kościoła w Straszydlu około 40 minut. Godnym obejrzenia jest ten drewniany kościółek, przeniesiony tu w latach trzydziestych XX wieku z Lubeni. Wewnątrz osobliwa drewniana tablica informująca, że w 1745 roku świątynię poświęcił Wacław Hieronim Sierakowski - biskup przemyski. Zaraz za wsią skrzyżowanie lokalnych dróg, na prawo przez Leckę i Białkę do Błażowej, a na lewo do Tyczyna. Przejście przez Leckę, Białkę do Błażowej możemy sobie skrócić nieco, idąc na przełaj przez przysiółek Wilczak.

 
    Błażowa - miasteczko będące siedzibą Urzędu Gminy, położone nad potokiem Ryjak. Z zabytków godne obejrzenia to: dwór - pierwotnie klasycystyczny z przełomu XVIII i XIX wieku, neogotycki kościół pw. Św. Marcina - z końca XIX wieku, kaplica cmentarna w Błażowej - wzniesiona w 1904 roku, ratusz - wybudowany w 1900 roku, cmentarz żydowski - pochodzący z XVIII w.

     

    Dalej trasa prowadzi nas do samego Dynowa. Mijamy wieś Piątkową - bardzo bogatą i gospodarną wieś, w wkrótce Hartę. Po około 4 godz. dochodzimy do stacji wąskotorowej Przeworsk - Dynów w Bachórzu, stąd już tylko 1 km. do Dynowa. W Bachórz - wsi założonej w XIV w. istnieje zabytkowy park krajobrazowy z pierwszej połowy XIX w.

 
    Dynów - miasteczko liczące 6 tyś. mieszkańców, położone nad rzeką San. Pierwotnie istniał tu gród. Olbrzymi rozwój od XIV do XVIII wieku. Po środku rynku w Dynowie wznosi się pomnik Władysława Jagiełły. Z zabytków: Kościół pw. Św. Wawrzyńca - z ciekawym prezbiterium z XV w., dzwonnica z końca XVIII wieku, brama przy murze kościelnym z XVII wieku, fragmenty murów obronnych z XVII wieku, dwór Trzecielskich z 1750 roku.
  

     
     
Zdjęcia z trasy. Od lewej: zabytkowy kościół drewniany w Straszydlu, wnętrze kościoła w Straszydlu, kościół Św. Marcina w Błażowej, kościół pw. Św. Wawrzyńca w Dynowie, kościół parafialny pw. Św. Mikołaja Biskupa w Harcie k. Dynowa, szkoła Podstawowa w Straszydlu

   


Mapa powiatu strzyżowskiego. Źródło: Starostwo Powiatowe w Strzyżowie

  
  

  
                                                                                                                                                  Źródło:
                                                                                                    Informacje z Urzędu Gminy w Czudcu
                                        Zdzisław Domino "Babica i okolice" - monografia krajoznawcza okolic, 1974r.
  

Copyright by Michał Mac